Sinema salonu kavgasında ikinci perde: Rüşvet krizi… Odatv mesajlara ulaştı

Film yapımcısı ve danışmanı olan Levent Cengizhan’ın geçen günlerde Paribu Cineverse’ü hedef göstererek filmlerine rüşvetle sinema salonlarında yer bulabildiğini iddia etmesinden sonra sektör çalkalanmaya başladı. A Time Production tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin büyük sinema gruplarından birinin filmlerine salonlarını açmak için kendilerinden 40 bin bilet satın alınmasını şart koştuğu iddia edildi. Bu iddiaların CGV Mars tarafından yargıya taşındığı öğrenildi.

Film yapımcısı ve danışmanı olan Levent Cengizhan sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Paribu Cineverse Programlama Müdürü İlker Çakmak’a verdiği rüşvetler ile geçmişte filmlerinin salon bulduğunu açıkladı. Levent Cengizhan, bir söyleşisinde “Aldığım hediyeler hariç herhalde 300 bine yakın para verdim. İki sene içinde bir sürü film için verdim bu miktarı. Direkt İlker’e (Çakmak) yediriyordum” ifadelerini kullandı.

Aynı söyleşide Cengizhan, “Sizin dışınızda kimler mağdur oldu bilginiz var mı?” sorusuna “İbrahim Büyükak’ın ‘Mutluyuz’, Murat Şeker’in ‘Aşk Mevsimi’, Cem Belevi’nin ‘Bana Beni Anlat’ filmi, Ulaş Bahadır’ın ‘Başkan’ filmi battı. Salon sayısının az olmasından dolayı. Bu filmlere şans verilmedi.” yanıtı vermişti.

İddialar üzerine A Time Production tarafından yapılan açıklamada “Türkiye’nin büyük sinema gruplarından birinin, ancak yapımcımızın 40.000 bilet satın alması durumunda salonları açabileceği teklif edilmiştir. Yapımcımızın bu talebi karşılamaması üzerine filmimize salon verilmemiştir.” denilerek Ulaş Bahadır’ın yazıp yönettiği “Başkan – Aday Benim” filmini Türkiye sinemalarında yayımlamama kararı alındığı kamuoyuna duyuruldu.

ODATV’YE KONUŞTU

Söz konusu olaylarla ilgili olarak Odatv’ye konuşan Levent Cengizhan iddialarını tekrarladı. Paribu Cineverse Programlama Müdürü İlker Çakmak ile hiçbir zaman ofiste buluşmadığını belirten Cengizhan, “Sürekli olarak otoparkta buluşuyordu benimle. 12-13 kere buluştuk. Parayı orada veriyordum kendisine. Son olarak 140 bin lira nakit verdim. Eğer kamera kayıtlarını silmezlerse bu buluşma görülecektir. Çünkü aracımı bilerek kamera açısında bir yere çekmiştim ben” ifadelerini kullandı.

Cengizhan’ın iddiasına göre İlker Çakmak’ın rüşvet aldığı gün çekilen fotoğraf:

RÜŞVET MESAJLARINA ODATV ULAŞTI

Öte yandan, İlker Çakmak’la arasında olduğunu öne sürdüğü mesajları da delil olarak sunan yapımcı Levent Cengizhan, “Sadece mesajla değil. Telefon görüşmesi ile de istekleri oldu” dedi.

Odatv’nin ulaştığı mesajlaşmada, Levent Cengizhan’ın, İlker Çakmak olduğu öne sürdüğü kişiye kahve makinesi hediye etmek istediği ancak Çakmak’ın bunun yerine bulaşık makinesi istediği görüldü.

Ayrıca Çakmak olduğu iddia edilen kişinin mesajlarda teslimat için adres bilgisi verdiği de yer aldı.

İşte iddia edilen rüşvet mesajlaşmaları:

MARS GROUP’UN ‘POP-CORN KRİZİ AKILLARA GELDİ

2018’un son günlerinde film yapımcılarıyla Mars Group arasında kriz patlak vermişti. Yapımcılar sinema biletlerinin promosyonlu ürünlerle satışına itiraz etmişti. Çünkü promosyonlu satıştan gelen gelirden istedikleri payı alamıyorlardı. Patlamış mısır da bu promosyonlardan biri olduğu için bu ‘mısır krizi’ olarak anılıyordu.

Kriz o kadar büyümüştü ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girmiş film yapımcılarını Ankara’ya çağırmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı yönetmelik değişikliğiyle krizi çözmüş ve promosyonlu bilet satışları tarih olmuştu.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x