Altın fiyatları kırılmanın eşiğinde! Fed Başkanı konuştu, sıra kritik ABD verisinde!

  • Haber7

Küresel piyasaların gözü bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisinde.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Enflasyon ve faiz sarmalına dair konuşan Powell toplantıdan toplantıya faiz kararı aldıklarını söyledi.

Yurt içinde ise sanayi üretim endeksi açıklandı. Türkiye’nin sanayi üretimi mayısta aylık bazda 1,7 yükseldi. Cuma günü ise ödemeler dengesine ilişkin veriler takip edilecek.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,83 yükselişle 10.832,87 puandan başladı.

Altın fiyatları, ABD enflasyon verileri öncesi pozitif seyrini sürdürdü. Ons altın güne yüzde 0,48 yükselişle 2.383 dolar civarında başladı. Gram ve çeyrek altın fiyatları da ons altının yükselişinden destek buldu.

Gedik Yatırım – Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Onurcan Bal, piyasalarda gündemi Haber7’ye değerlendirdi.

 

 

GÖZLER ABD ENFLASYON VERİSİNDE

Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisinin küresel çapta kritik bir veri olduğunu ifade eden Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Onurcan Bal, Powell’ın açıklamalarına da değindi. Ekonomist Bal, Powell’ın açıklamalarında ekonominin iyileşmeye başladığını ancak faiz indirimi için henüz destekleyici unsurların oluşmadığını net bir şekilde vurguladığını ifade etti.

Fed faiz indirimi için piyasanın beklentisinin de sonbahar aylarında olduğunu dile getiren Onurcan Bal, ABD enflasyon verisinin önemini vurguladı. ABD’den gelecek olan enflasyon verisinin beklentilere paralel geldiği takdirde piyasalarda sınırlı fiyatlamaların olabileceğini söyleyen Bal, çekirdek TÜFE’de düşüşün olumlu, yükselişin piyasalara olumsuz yansıyabileceğinin altını çizdi.

 

 

ALTINDA KRİTİK GÜN

Altında baskının devam ettiğini ifade eden Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Onurcan Bal, aşağıda 2.300 dolar seviyelerinin, yukarıda ise 2.450 doların destek seviyeleri olduğunu belirtti. Bal, mart ve nisan aylarındaki yükseliş sonrası yaz ayları itibarıyla normalleşme görmenin beklenen bir durum olduğunu söyledi. Açıklanan verilerin altında kısa vadeli dalgalanmalara sebep olduğunu ifade eden Onurcan Bal, orta vadede pozitif görüşün korunmaya devam ettiğini dile getirdi. Bal, yılın son çeyreği ve 2025 yılının faiz indirimleri yılı olabileceğini açıkladı. Faiz indirimleri ile altında ivmenin yukarı yönlü olacağını söyleyen Onurcan Bal, uzun vadede altının gücünü koruyacağını belirtti.

 

 

BORSA 11 BİN PUANI AŞACAK MI?

Yurt içinde haziran ayı enflasyon verisinin beklentinin sürpriz şekilde altında geldiğini ifade eden Gedik Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Onurcan Bal, gri listeden çıkış kararı ile piyasalarda olumlu havanın devam ettiğini belirtti. Bal, önümüzde Moody’s kredi derecelendirme kuruluşundan not artışı beklendiğinin altını çizdi. Yabancı girişlerinin orta uzun vadede pozitif seyredeceğini söyleyen Bal, yılın ilk yarısında yabancının tahvil tarafında ön plana çıktığını vurguladı. 11 bin puan seviyelerinin yeniden yakalanması için yeni bir destekleyici unsura ihtiyaç olduğunu belirten Bal, iki kademeli not artışının burada önemli olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x